ŠKODA 110R COUPÉ CLUB

Škoda 110 R COUPÉ 1970-1980
Martyho stránky věnované výhradně dokumentaci a původnímu stavu š110r

 Google language translator:
 Škoda quickbar: | Skoda110r.cz | Skoda.Virt | SkodaTeam.cz | TechWweb | Skoda.Daves | HundertGang | Veteran-Skoda |
 Datum: 09. 09. 2024   | Hlavní stránka | Download | Novinky | Top 15 | Odkazy |
   

  FOTO KATALOG 2020
Co je Foto Katalog 2020

Foto-Katalog:
Uzavřená verze 2010
Vznikající verze 2020
Průběžná webová verze


Přihláška :

Letáček  :


  Škoda 110R Coupé club
Š110R Coupé CLUB
Srazy

  Historie vývoje
Jak to všecko začalo

  Technická data
Základní údaje








  Multimedia
Dobová videa

  WEB TRANSLATOR

  Přihlášení - Registrace

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace

  © Copyright

Použití informací :
1, Pro studijní účely:
- Neomezené

2, Citace na jiných stránkách:
- Jen s uvedením zdroje

3, Pro komerční účely:
- POUZE SE SOUHLASEM ADMINISTRÁTORA A AUTORA FOTOGRAFII

Email Martin ŠULC
Mobil 605 709 697
Copyright©Martin Šulc
2004 - 2024

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.


  Spuštěno 1.11.2005

TOPlist


* Jak to všecko začalo
Poslední aktualizace dne: 31. 01. 2014 (88462 přečtení)

Tento článek je převzatý z Nestranného a nezávislého měsíčníku všech automobilistů a motocyklistů orientovaného na historii motorismu Motor Journal č.1/2 2005, s laskavým svolením jeho autorů pánů Vladimíra Holoubka a Jana Králíka, za což jim tímto ještě jednou veřejně děkuji. бязь

Příběh z času minisukní:

Škoda 110R Coupé

V loňském roce uplynulo 70 let od chvíle, kdy byla do obchodního rejstříku zapsána firma "Ing. F. K. Janeček, továrna karoserií". V malé východočeské obci Kvasiny vyrostla do dnešních dnů z původní bednárny jedna z nejmodernějších automobilek v Evropě. V průběhu let byla nejprve spojena s Jawou (1934-1945), pak nakrátko s brněnskou Zbrojovkou (1945-1949), odkud jí převedli pod mladoboleslavskou Škodovku (1949-1953) Několik let (od 31. prosince 1953 do 1. dubna 1959) existovala samostatně jako Automobilové závody Kvasiny, národní podnik, aby byla od dubna 1959 definitivně začleněna pod AZNP Mladá Boleslav.

Kvasinské automobily patřily k nejhezčím sériovým vozům, jaké u nás vznikly, což platí zejména o druhé polovině minulého století. Důkazem je i ŠKODA 110 R Coupé.

 

Chmurná perspektiva

Sportovní typy, které odsud vyjížděly, vždy snesly ve své třídě nejpřísnější měřítka, počínaje dvoumístnou Jawou Minor. O roadster Škoda 1101 byl v zahraničí takový zájem,že z 1886 vozů vyrobených v letech 1948-1951 zbyly na domácí zájemce údajně jen 3 (slovy tři). Dalším roadsterem byla Škoda 450 / Felicia / Felicia Super (1958-1964, 15862 vozů). Na vnitřním trhu se sice také prodávaly, ale export měl přednost, protože mnoho zahraničních dealerů značky Škoda vázalo odběr Spartaků a Octavií na současnou dodávku Felicií. V Kvasinách mohli být spokojení, ale jen do doby, než koncepce osobních automobilů Škoda přešla z klasického uspořádání motor vpředu - pohon zadních kol na řešení "všechno vzadu". Tehdy bylo jasné, že Škoda Octavia Combi, kterou zde vyráběli, je výběhový typ a dříve či později skončí. Pak se z Kvasin stane závod na výrobu náhradních karoserií a karosářských dílů, jak bylo už dříve rozhodnuto. S tím se tu nechtěli smířit. Řešením mohl být sportovní derivát od připravované Škody 1000 MB, obdobně jako před lety navrhli a prosadili ze Spartaku odvozenou Škodu 450. Jenže v zemi socialismu s pětiletými plánovacími cykly bylo prosazení takového projektu na hranici fantazie. Na druhou stranu, Škoda 450 a Felicia byly mimořádně úspěšné, takže by obdobná aktivita přece jen mohla projít. Jiná možnost nebyla - pokud se v Kvasinách sami nepokusí navrhnout vůz, který by mohli vyrábět, odsoudí závod do role pouhé velkolisovny.

 Šťastný návrh

V roce 1962 vznik prototyp roadsteru s plátěnou střechou na podvozku Škody 1000 MB, avšak ukázalo se, že karoserie je příliš měkká a jako základ pro otevřený vůz se nehodí. Na další pokus došlo o čtyři roky později. Tehdy v Kvasinách navrhli kupé, které vycházelo z chystaného modernizovaného nástupce Škody 1000 MB.



Ačkoli se příští vůz Škoda 100 dostal do výroby až v srpnu 1969, v takřka definitivní podobě byl připraven už v roce 1965. Vycházejíce z jeho tvarů, především přední části a zadního čela, vytvořily v Kvasinách model sportovního vozu v měřítku 1:10. Osobně se na něj přijeli podívat podnikový ředitel Ing. Josef Šimon, technický náměstek Ing. Miroslav Vigner a vedoucí konstrukce Ing. František Sajdl, vesměs osobnosti, jakých automobilka měla po válce ve svém čele málo. Model se jim velice líbil, a tak dostal kvasinský závod za úkol urychleně postavit funkční prototyp a předběžně zajišťovat i přípravu výroby.

 Schváleno!

Situace se naráz změnila a Kvasiny mohly požádat o přepracování koncepce závodu. Projektovou dokumentacizačala připravovat pražská Chemoprojekta. Protože neměla s podobným zadáním zkušenosti převzala úkol Kovoprojekta Praha. V cílovém stavu měli Kvasiny produkovat ročně deset tisíc osobních automobilů a současně i deset tisíc lakovaných karoserií pro náhradní potřebu - tohoto úkolu se závod nezbavil. Ba dokonce první stavební etapa měla primárně zajistit právě tuto výrobu. Samozřejmě to nešlo nijak snadno, nadřízené orgány neurčily generálního dodavatele, takže stavební a technologické kapacity muselo zajišťovat vedení závodu samo.

Na poradě vedení podniku byla 21. listopadu 1967 definitivně odsouhlasena příprava výroby nového vozu označeného pracovně jako Škoda 1100 Coupé. První prototyp dokončili 30. března 1968 a na základě schválení byla zadána výroba 106 lisovacích raznic firmám Alabnica Bělehrad v Jugoslávii a VEB Schvanzenberg v Německé demokratické republice. Nářadí mělo být dodáno v polovině roku 1970. Současně bylo rozhodnuto zahájit přípravu náběhu sériové výroby. Znamenalo to především postavit čtyři nové výrobní objekty, z nichž poslední měl být dokončen v roce 1971.

Prototyp kupé se natolik líbil, že generální ředitelství Československých automobilových závodů (ČAZ) navrhlo řediteli kvasinského závodu Antonínu Kvapilovi, aby vyplatil členům konstrukčního týmu odměny v celkové výši 30 000 korun. Pro představu: tehdy činila vinkulace, tedy záloha na nový vůz, 20 000 Kč.

Vývoj a stavba

Návrh a výrobu prvních prototypů zajišťovala kvasinská konstrukce vedená Františkem Chamrátem. Ten nastoupil do továrny ještě za dob Janečka. Zdejší vývojovou kanceláří prošel z místa řadového konstruktéra až k postu vedoucího. Podílel se na tvorbě všech poválečných kvasinských automobilů. Stál u zrodu Škody 445 / Felicie a nyní také u chystaného kupé.  Karoserie Škody 110 R Coupé je nesporně poznamenána také rukopisem dvou zdejších vývojářů, Eduarda Bělíka a Jiřího Kubce. Bělík se již podílel na karosářské podobě vozů Jawa, zejména v době druhé světové války. kdy zde vznikala karoserie vozu Minor II. V pozdějších letech se pak rukopis jeho kolektivu projevil na dalších sportovních verzích vozů Škoda i na vzniku mnoha prototypů. V případě kupé Š 1100 ocenilo generální ředitelství ČAZ především rychlost vývoje a "přínos pro formování koncepce karosářské činnosti ČSSR".



Zatímco prototyp vznikl na tehdejší dobu v závratně krátké době, stavba nových provozů se vlekla. Závod suploval roli generálního dodavatele a sháněl stavební firmy, kde se dalo. Na seznamu jich v roce 1968 figurovalo už sedmnáct a ani ty nestačily. Velkou část prací zajišťovali sami zaměstnanci formou brigádnických hodin. Připomínalo to doby nevolnictví, ale v tehdejší situaci to nikomu nepřišlo absurdní. Další problémy se daly čekat v souvislosti s připravovaným zkrácením pracovní doby - všechny soboty měly být od poloviny roku 1968 volné, zatímco dosud to byla každá druhá.



Při zkušební jízdě havaroval první prototyp kupé tak, že oprava nepřicházela v úvahu. Zajíždění upraveného motoru proto pokračovalo na druhém prototypu. V Mladé Boleslavi i v Kvasinách se začali intenzivně zabývat předpisy EHK, které musely československé vozy splňovat, pokud se měly prodávat na zahraničních trzích. Stanovily parametry pro prostor řidiče, předepisovaly bezpečnostní pásy, definovaly zpětná zrcátka, materiály do interiéru, nárazníky a řadu dalších prvků a funkcí, které měly vliv na bezpečnost provozu vozidla. Od roku 1970 musely být všechny v Československu nově prodané osobní automobily vybaveny bezpečnostními pásy, jejichž používání bylo u těchto vozů nyní povinné.

Trnitá cesta k výrobě

Společností od ledna 1968 hýbaly politické změny, jejichž cílem bylo nastolení socialismu s lidskou tváří,jak se této utopii říkalo. Na její přesné podobě se nemohli protagonisté dohodnout, snad proto, že směrů a proudů byla celá řada. Žádný div, že se na nich nemohli ani zaměstnanci v Kvasinách. Na bouřlivé schůzi 15. května 1968 se střetli dosavadní funkcionáři závodní organizace KSČ s 380 účastníky volajícími po změnách. Bylo charakteristické, že k žádným konkrétním závěrům se nedošlo. Všechny nˇaděje zakrátko zadusila vojska Varšavské smlouvy, která v noci z 20. na 21. srpna Československo přepadla a začala okupovat. V Kvasinách se onoho 21. srpna nepracovalo, v následujícím týdnu se zaměstnanci přidali k celostátní jednohodinové generální stávce, ale stávkový výbor byl už 30. srpna rozpuštěn a výroba nebyla prakticky nijak výrazně narušena.

V roce 1969 došlo v závodě k výměně. Po 18 letech odešel z funkce ředitele Antonín Kvapil. Na jeho místo přišel z Mladé Boleslavi Ing. Josef Radocha. Právě s jeho působením v Kvasinách je spojováno období velkého stavebního i výrobního rozmachu závodu. A to přesto, že nastala nenormální doba, absurdně nazvaná normalizace. O své místo přišli prakticky všichni, kteří nesouhlasili se sovětskou okupací země, z komunistické strany byly ze stejného důvodu vyloučeny statisíce členů, většinou rovněž postižených ztrátou zaměstnání. Vedlo to mimo jiné k naprosté apatii a nechuti jakkoli se projevovat, natož veřejně se angažovat.

V Kvasinách se podařilo nejen zachovat finální výrobu, ale opět pozvednout závod na vyšší úroveň. Přitom zde měli starostí a komplikací na rozdávání. Výstavba nové svařovny a haly výpravny se stala nadějí na zlepšení situace, ale byla jen světýlkem na konci dlouhého tunelu. V roce 1969 se museli vypořádat s řadou stavebních problémů, s malým výkonem kotelny, nedostatkem skladových ploch a zpožděním při rozšíření lisovny, které se protáhlo do zimy a přineslo další komplikace. Menší lisovací nářadí pro kupé vzniklo v kvasinské nástrojárně, dále v Karose Vysoké Mýto, pražském Rudém Letovu, Přerovských strojírnách i v Mladé Boleslavi a ve Vrchlabí. Předpokládané zahájení prvních kupé od 1. ledna 1970 bylo nutné posunout. Protože se dodávky velkého lisovacího nářadí opožďovaly, museli pro první výlisky poslat do Jugoslávie a Itálie dodávkový vůz, jinak by se nepodařilo smontovat první vozy ani  v posunutém termínu. Ani svářecí kleště z hořického ZEZ nepřišly včas, takže oficiální zahájení výroby se mohlo oznámit až v srpnu 1970 po celozávodní dovolené. Podařilo se smontovat prvních 50 vozů ověřovací série, dalších pět bylo připraveno na XII. mezinárodní veletrh Brno, který se konal ve dnech 5. až 14. září. Nový vůz označený jako Škoda 110 R Coupé tady slavil premiéru. Ve své kategorii to byl velmi zdařilý automobil, který navázal na tradici Felícií.

Dalo se očekávat, že zájem v zahraničí bude veliký. Proto se urychleně dokončovaly homologační zkoušky pro export do Nizozemí, Itálie, Francie a Spolkové republiky Německo. Do konce roku 1970 se postavilo jen 180 kupátek, pochopitelně kromě Octávií Combi (4382) a podvozků pro ně (5069). V Kvasinách toho roku pracovalo rekordních 1022 zaměstnanců.

Škoda 110 R Coupé

Rok 1971 přinesl do Kvasin výraznou změnu, na niž se zde dlouho připravovali. Definitivně byla ukončena výroba Octavií Combi, které nahradila Škoda 110 R Coupé. Jeho zcela odlišná koncepce si vynutila radikální změnu výrobní technologie, k níž došlo v průběhu celozávodní dovolené. V montážní hale byl instalován podvěsný dopravník, umožňující spojení pohonného agregátu a náprav s karoserií. Prodloužen byl i pozemní dopravník tak, aby se zajistila plánovaná produkce nového vozu i výroba náhradních karoserií na Octavie a Octavie Combi. Nevyhovující koncepce celého závodu nadále působila nemalé potíže. Výrobní objekty byly roztříštěné a technologicky na sebe nenavazovaly. Nové výrobní haly lisovny a svařovny byly umístěny v tzv. novém závodě, který se postupně začal budovat za cestou dělící závod na dvě části. Zbývající výrobní objekty - lakovna a montáž - byly umístěny v prostorách starého závodu, který bez větších změn fungoval od dob firmy Jawa. Nesnadná manipulace a převážení všech dílů i celých karoserií mezi výrobními objekty se pochopitelně podepsali na kvalitě. Pomýšlet na zásadní změnu, která by přinesla uzavřený výrobní proces, bylo v tehdejší době nad síly a především finanční možnosti závodu i podniku AZNP, a snad i národního hospodářství.



Sériová výroba kupátek přinášela potíže s dodávkami různých komponentů. Opožděně přicházely otáčkoměry, tlakoměry, řadící páky, hlavové opěrky a z Itálie zámky, což znamenalo odstavit nedokončené vozy na plochu před haly a pak je dodatečně kompletovat. Výroba se tím prodražila a množily se problémy s kvalitou, na niž si stěžovali zejména zahraniční prodejci. Neustále se opakovaly reklamace korodujících parabol světlometů, také určité části karoserie byly náchylné ke korozi, některé pryžové díly rychle stárly a potahové materiály ztrácely barvu. Vedoucí pracovníci závodu, výrobního úseku a technické kontroly pak čas od času vyjížděli k zahraničním importérům, aby na místě řešili stížnosti. V letech 1971-1973 totiž putovalo 90% všech vyrobených vozů Škoda 110 R Coupé na západoevropské trhy. Později se tento podíl snížil, avšak zdaleka ne tak, aby se dostalo na všechny domácí zájemce.

Kupátka, která přišla na český trh, se v Mototechně prodávala tzv. volně, tedy bez pořadníku a bez vinkulace. Cena v roce 1973 činila 78 000 Kč, přičemž výrobní náklady na vůz dosáhly 34 281 Kč, velkoobchodní cenu určili na 38 420 Kč. Pro srovnání: Škoda 100 se naopak prodávala výhradně na pořadník a stála 56 750 Kč. Požadavky zahraničních prodejců vozů Škoda nutily závod k některým pozdějším drobným úpravám. Koženkový potah střechy, vyhřívané zadní okno a disky kol z lehkých slitin ( určené jen na export) vozu dost pomohly.

Počty vyráběných kupé nebyly nijak oslnivé. Nejvíce jich smontovali v roce 1974, kdy jich z Kvasin vyjelo 7566. Toho roku se také začaly karosářské díly lisovat z plechu dodávaného Východoslovenskými železárnami Košice. Do té doby se zpracovával plech z Válcoven plechu Frýdek Místek a od rakouské společnosti Voest. Výroba se i nadále průběžně potýkala s pozdními dodávkami dílů, například slunečních clon, sedaček, krytek větrání, pojistek dveří a dalších drobností, takže se vozy kupily před halou a dokončovaly se za cenu přesčasových hodin. Nucená přezaměstnanost (od osmnácti let musel mít každý občan ve svém mnohastránkovém občanském průkazu razítko školy či zaměstnavatele, jinak byl pokládán za příživníka a tedy kriminální živel) paradoxně způsobovala trvalý nedostatek pracovních sil, protože výrobní problémy se nejčastěji řešily přijímáním dalších zaměstnanců místo modernizací technologie. Nejinak v Kvasinách. Závod musel zajistit dělnice z Polska a dělníky z Vietnamu, což znamenalo zapracovat je a zařídit pro ně ubytování, tedy další starosti. Kritický nedostatek pracovníků v lisovně pak nutil vedení organizovat tam brigády zaměstnanců ze všech pracovišť. A když k tomu ještě dozrála řepa, mohl si výrobní náměstek zoufat, protože na základě smlouvy s místním jednotným zemědělským družstvem museli dělníci a úředníci automobilky vypomáhat při sklizni na poli.

Sportovní úpravy

V roce 1971 vznikl na bázi sériové Škody 110 R Coupé soutěžní vůz pro tehdejší skupinu A2, vybavený náporovým chlazením. Protagonistou projektu se stal zdejší konstruktér a jezdec Ing. Jiří Šedivý, který s tímto vozem od roku 1972 startoval ve skupině B5.


Na Barum Rallye 1973 se posádka Ing. Jiří Šedivý - Jiří Janeček představila s novým vozem, který měl střešní sloupky snížené o 75 mm, řadu dílů vylisovaných z hliníkového plechu 0,7 mm, takže hmotnost vozu klesla oproti sériovému provedení o 85 kg na 720 kg. I když se nijak neprosadili, stalo se toto kupé prvním krokem na cestě k příštímu skvělému závodnímu a soutěžnímu vozu. V roce 1974 přišly na ředu tři vozy typu 734, známé jako Škoda 180/200 RS, a v roce 1975 se koncem dubna objevila v Brně Škoda 130 RS. V následujících letech se ji podařilo vyladit tak, že se stala nejúspěšnějším sportovním vozem své doby v kategorii motorů do objemu 1300 ccm. Jejím základem byla Škoda 110 R Coupé. Dnes se dokonce z ojetých kupátek staví stotřicítky, čemuž se sice dá rozumět, ale nelze s tím souhlasit. To už je ale zase jiná historie.



 

Připomeňme tedy na závěr, že v letech 1970 - 1980 vzniklo celkem 57 085 vozů Škoda 110 R, které ani po čtvrt století po ukončení výroby neztratily nic ze své elegance.

text: Vladimír Holoubek, Jan Králík

Komentář ze dne: 26.04.2006 22:31:36     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vilda M. (V.Mitlohner@seznam.cz)
Titulek:
Co dodat, je to prostě nádherný vůz.

  
Komentář ze dne: 30.05.2019 13:44:03     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jan Straka (vysmekondra@gmail.com)
Titulek: Re:
Krásný článek o Škoda 110 R jsem viděl na https://www.veteran-prodej.cz/2019/skoda-110-r-sbe ratelsky-klenot-i-zavodni-special/ Rozhodně stojí za přečtení :)

Komentář ze dne: 01.05.2006 09:43:58     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kiwira (Kiwira@seznam.cz)
Titulek: Nechápu
Nerozumím tomu v článku se píše :"Do konce roku 1970 se postavilo jen 180 kupátek." A v součtu vozů na levé straně na liště jezdí ještě 324 kusů. Kde je pravda ?

  
Komentář ze dne: 01.05.2006 09:54:26     Reagovat
Autor: [] - Martin Sulc (martysulc@seznam.cz)
Titulek: Re: Nechápu
No to je rozdíl mezi teorií a praxí :-)))).

Ne dělám si srandu - ˇpodle toho článku v Motor Journalu jich bylo jen 180. KDB tvrdí něco přes 200, ale proč jich je v anketě tolik to já nevím. Buď to někdo dělá schválně nebo to někdo dělá schválně :-))

    
Komentář ze dne: 03.09.2009 12:15:47     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lucinka (mura.lucinka)
Titulek: Re: nechapu
podle knih motoru maji panove Kralik a spol pravdu...v roce 1970 jich bylo vyrobeno opravdu jen 180 ks...mela jsem tu cest s temito knihami pracovat na diplomove praci a i todle prostudovat...takze vysledkem je jedina skutecnost - nekdo si tady v ankete klikal z legrace bohuzel :-(

Komentář ze dne: 02.05.2006 15:33:08     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jirka Křížek (krizek@up.npu.cz)
Titulek: Škoda 110R cabrio?
Nevíte někdo něco o 110R, která by se vyráběla jako cabrio? Nemám na mysli nějaké samo domo úpravy, ale oficiální (MTX, Kvasiny)?

  
Komentář ze dne: 02.05.2006 17:59:07     Reagovat
Autor: [Marty110r] - Martin Sulc (martysulc@seznam.cz)
Titulek: Re: Škoda 110R cabrio?
Jirko nic takovýho jsem neviděl ani neslyšel že by se to někde dělalo, ani v Kvasinách ani u nějakého ůpravce v cizině.

  
Komentář ze dne: 06.06.2006 14:31:50     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Carlos (@)
Titulek: Re: Škoda 110R cabrio?
Údajně jich bylo vyrobeno jenom pár kusů (asi 70ks). Dělaly se v roce 1974 v Kvasinách.
Tohle jsem našel někde na netu. Co je na tom pravdy nevím.

  
Komentář ze dne: 30.01.2008 19:41:39     Reagovat
Autor: neregistrovaný - P@wlos (Aerodeck@centrum.cz)
Titulek: Re: Škoda 110R cabrio?
Zdravim kluci, delal jsem s jednim veteranem, ktery zamlada jezdil s kamionem a rikal ze tyto Rka v kabrioletu se vyrabely, ale vesmes vsechna se vozila do Australie :-((( - takze na tom asi pravdy neco bude...

Komentář ze dne: 11.05.2006 15:12:57     Reagovat
Autor: neregistrovaný - jorast (jorast@tiscali.cz)
Titulek: oprava jména
Nejsem hnidopich, ale po řediteli Kvapilovi nastoupil Ing. Josef RADOCHA. Jméno je v textu skmolené.Jinak je popis historie dobrý. l sem tu čest být v té době v Kvasinách zaměstnán a byli am velmi schopní lidé. opravdoví fandové.

  
Komentář ze dne: 11.05.2006 17:37:41     Reagovat
Autor: [] - Martin Sulc (martysulc@seznam.cz)
Titulek: Re: oprava jména
Omlouvám se - jméno jsem skomolil já při přepisu článku, v časopise Motor Journal to bylo v pořádku.

Díky za upozornění. Marty

  
Komentář ze dne: 12.05.2006 05:47:02     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Matsoft (matsoft@volny.cz)
Titulek: Re: oprava jména
Jedno erko cabrio bylo vyrobeno v Anglii ve firme LDD, ktera pozdeji vyrabela rapidy cabrio. Podle jednoho zdroje blizkeho skodovce nekdy v rozmezi let 73-76 vyjelo z Kvasin (pry) 70ks erek v cabriu a vsechny sly na export... ale jestli to je pravda netusim

    
Komentář ze dne: 12.05.2006 05:58:11     Reagovat
Autor: [] - Martin Sulc (martysulc@seznam.cz)
Titulek: Re: Re: oprava jména
Tak to slyším naprosto poprvé - netušíš kdo by mohl vědět víc?

Komentář ze dne: 14.05.2006 20:55:18     Reagovat
Autor: neregistrovaný - m8rinek (m8rinek@email.cz)
Titulek: cabrio
dovolím si s Matsoftem nesouhlasit, protože jsem v sobotu mluvil s chlapem co delal v dobe eRek v Kvasinách a prý žádné cabrio se v kvasinách nikdy nevyrobilo

Komentář ze dne: 17.05.2006 13:50:11     Reagovat
Autor: neregistrovaný - KDB (@)
Titulek:
V Anglii se R upravovalo jako pickup......

  
Komentář ze dne: 26.05.2006 15:21:18     Reagovat
Autor: neregistrovaný - jorast (jorast@tiscali.cz)
Titulek: Re:ke kabriu a picapu z Rka
Tovární stavba kabrioletu na podvozku Š100 je nepravděpodobná a ikdyž jsem se okolo Kvasin v té době pohyboval, nikdy jsem o tom neslyšel. Byly provedeny pokusy ještě na platformě Š 1000 MB, ale karoserie se ukázala jako velmi málo pevná a pro podobnou přestavbu nevhodná. Pokud vím, tak v Anglii jeden nadšenec přestavěl Rko na závodní speciál pro místní závody (už si nepamatuji jaké) vyřízl v zadu podlahu, přidal rám a zamontoval motor cosworth. Rozšířil blatníky a postranice. Jako důvod pro volbu vozu uvedl, že měl malý čelní odpor. Tady nějak vznikl nápad postavit na Rku závodní auto. Na popud ředitele AZNP Mladá Boleslav Zapadly byly postaveny 3 speciály 2x Š 200 RS Jednu řídil Ing. Šedivý (po revoluci ředitel továrny) a druhá byla v Boleslavi. Š 180 RS řídil Srnský z Vrchlabý. Kvasinská jezdila 2 sezony do úplného zničení. /kolem těchto vozidel bylo "uhonit" tehdejšího krále českých rallye Hubáčka s Renault Alpine. Na základě těchto zkušeností byl přijat koncept vytvořit

    
Komentář ze dne: 11.03.2008 23:06:05     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr M. (munzar.petr@centrum.cz)
Titulek: Re: Re:ke kabriu a picapu z Rka
to byla Škoda Dickinson a Škoda Chevrolet Super Saloon pro skupinu Hart Saloon (http://www.foltyn.cz/car/skodasaloonhart.htm) a Super Saloon (viz http://www.foltyn.cz/car/skodasaloonchevy.htm). Cpal tam 4litr cosworth a do jinýho se cpal chevrolet a nějaká podobná mrcha.

Komentář ze dne: 02.06.2006 19:55:38     Reagovat
Autor: neregistrovaný - mates (matejminar@seznam.cz)
Titulek: vykon v kilovatech
ahoj nevite kolik ma toto vozitko kilovatu prosim napistemiti dekuji mates

  
Komentář ze dne: 02.06.2006 20:36:23     Reagovat
Autor: [] - Martin Sulc (martysulc@seznam.cz)
Titulek: Re: vykon v kilovatech
MAXIMÁLNÍ VÝKON PODLE SAE 46,3 kW (63 k) při 5 250/min
MAXIMÁLNÍ VÝKON PODLE ČSN 39,7 kW (54 k) při 4 650/min

Jinak je to v technických datech

Komentář ze dne: 07.06.2006 16:03:46     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Getbizi (@)
Titulek:
Neviete aký model je tá R-ka pri tých stovkách a tá závodná, všimnite si ako nízko má hrdlo nádrže...

  
Komentář ze dne: 08.06.2006 11:44:15     Reagovat
Autor: [] - Martin Sulc (martysulc@seznam.cz)
Titulek: Re:
Je to rok výroby 1972, přesně ti to řeknu až budu doma, ale mám dojem že se to hrdlo potom posunulo o 10 cm nahoru buď od 1.8.1972 nebo až od 1.1.1973.

Komentář ze dne: 08.06.2006 12:27:05     Reagovat
Autor: neregistrovaný - getbizi (@)
Titulek:
Vďaka, dokedy sa vlasne montovalo hrdlo ako na litrovke.

Komentář ze dne: 01.08.2006 10:21:33     Reagovat
Autor: neregistrovaný - KDB (@)
Titulek:
Podobný uzávěr pouze model 71.

Komentář ze dne: 02.01.2007 00:51:56     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Honza S. (@)
Titulek: Proč?
proč se na eRka dávali pneu 155/80? Proč se nemohli dát širší s menším profilem, aby auto lépe sedělo!!!??? Vždyť museli zkoušet i jiné rozměry a museli uznat, že tyhle nejsou nejlepší!!! Já tyhle kola 4,5x14 s pneu 155/80nesnáším!!!!!! Vždyť je to pak hrozný plavidlo

  
Komentář ze dne: 17.08.2008 01:17:35     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jiřik (@)
Titulek: Re: Proč?
Za prvé se v ČSSR nízkoprofilové pneu začalo vyrábět až pro Favorita, za druhé si nejsem jist přínosem širokých gum pro jízdní vlastnosti auta s motorem vzadu. 155 oproti 185 sice malinko hůř brzdí a snáz ho utrhneš v hovadsky projeté zatáčce, ale plusem je lepší jízda v břečce, na sněhu apod. (vyšší měrný tlak na vozovku) i nižší spotřeba.
Mimochodem, kolik aut na celém světě se v 70. letech stavělo na nízkoprofilech? Moc ne... Podívej se na snímky prototypů řady 720 - 740 - 760, ty jsou vůbec na vysokáčích...
A osobně se raději otočím za pěkně zrestaurovanou škodovkou na 14" kolech s chromovanými nebo pětipaprskovými poklicemi, než za "vytuněným" oplastovaným exemplářem na hliníkách, se zadními světly ze 130L a s naroubovaným motorem z favorita...

Komentář ze dne: 20.10.2007 22:59:36     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Majkí-110R (@)
Titulek: vývoj a.....
Marty nenechavost a moje rejpavost my nedá.....chci tě jenom upozornit že první fotka pod nadpisem "VYVOJ...." tam nesedí pač jestli sem to pochopil tak ostatní fotky se zaměřují k zatím studii eRka ale ta první ne je to fotka zhruba roku 1972 a jedná se vývoj v další etapě takže 4voči,výdechy z interieru,poklice sprint atd. je to tady vývoj ale protože to je všechno dokonale seřezený od začátku do konce tak to trochu kazí dojem:-/
PS:jinak opravdu dokanelej článek co článek celé stránky jen doufám že se někdy sejdem aby sme pokecaly pač já sem taky tak trochu pacoš

  
Komentář ze dne: 21.10.2007 06:57:24     Reagovat
Autor: [] - Martin Sulc (martysulc@seznam.cz)
Titulek: Re: vývoj a.....
Ahoj Majkí,
Na svojí obranu musím uvést že článek jsem komplet převzatý i s fotkama.

Ta fotka je tam spíš kvůli osobě konstruktéra, než kvůli tomu modelu, ale máš pravdu, historicky by měla patřit někam dál v článku.

Moc děkuju za chválu, rád vyřídím autorům :_)

Komentář ze dne: 28.03.2008 17:50:48     Reagovat
Autor: neregistrovaný - chilli (chilli1@post.cz)
Titulek:
Super článek i stránky. Potěšila mě i ta zmínka o roadsteru Škoda 1101, protože jsem jednou viděl obrázek a nikde se nemohl dopátrat jestli se to oficialně vyrábělo.

Komentář ze dne: 20.05.2008 20:25:51     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Turbinee (gojancho@hotmail.com)
Titulek: Mr
Ok, can we please have this wonderful info in English, so that we can have it translated in our own languages. I'm from Bulgaria and would love to have this info about production and model prototyping for our beloved 110R's. Please if you can submit this info to my e-mail, then I will post it with the pictures to our site in Bulgaria.

Thank you,
George

110R owner

Komentář ze dne: 24.02.2009 18:32:10     Reagovat
Autor: [] - michal (fischman17@azet.sk)
Titulek: otazka
Jsem nadcen touhle strankou ale chci se zeptat,nevidel sem tady nikde kde bych se dopatral k nahradnim dilum,jestlipak je to jeste mozne v nejakem servisu,nebo prodejni,nejlip na slovensku nebo okoli Bratislavy i za ceskymi hranicemy.dekuju za pomoc,kdyz tak pisnete na mail fishman17@azet.sk

  
Komentář ze dne: 24.02.2009 22:16:05     Reagovat
Autor: [] - Martin Sulc (martysulc@seznam.cz)
Titulek: Re: otazka
Ahoj Michale,

Díky za chválu na stránky :-)

Díly se obecně schánějí špatně :-( a čím dál hůř...
Adresář prodejců a výrobců je tady :

http://www.skoda110r.cz/article.php?id=282


Budu moc rád když se zapojíš do projektu Foto-katalog.

Ahoj Martin

Komentář ze dne: 01.09.2009 22:07:48     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Michal (@)
Titulek: 110R je kopie vozu Simca 1200 S Coupé!
V článku chybí jedna zásadní věc :) a to, že v archivu Národní knihovny v Praze se dochovaly materiály dokládající, že Škoda AZNP MB, zakoupila v roce 67 jeden vůz Simca 1200 S Coupé Bertone, kompletně jej podrobila testům, následně rozebrala do šroubku, vše změřila a zaznamenala a opět složila a zase otestovala... Obrázek a popis Simky jsou tady: http://www.auta5p.eu/katalog/simca/simca_1200s_03. htm
Karoserii navrhoval Bertone už pro model Simca 1000 Coupé, která spatřila světlo světa dokonce už v roce 1962! Erko je Simce víc než podobné, škoda, že taky nenapodobili motor s výkonem 85 koní, zadní nápravu se šikmými osami kývání a vysokou kvalitu vozů značky Simca ;-)

  
Komentář ze dne: 01.09.2009 22:59:05     Reagovat
Autor: [] - Petr Houška (houska@dobrovice.cz)
Titulek: Re: 110R je kopie vozu Simca 1200 S Coupé!
Vážený pane Michale, když pominu zásadní nedostatky ve Vašem textu ( např. pouhé konstatování bez průkazné argumentace ) a to, že odkaz na obrázek a popis je nefunkční, tak bych Vás rád upozornil na skutečnost, kterou jste zřejmě přehlédl.

Tento článek je převzat z časopisu Motorjournal s laskavým svolení autorů, pánů Vladimíra Holoubka a Jana Králíka, takže veškeré stížnosti na nepřesnosti v jejich textu by bylo vhodnější směřovat přímo na ně.

Mmmch. tvdit, že Škoda 110 R je kopií Simcy 1200 S je vcelku nesmyslné a ve Vašem případě navíc nepodložené.

    
Komentář ze dne: 01.09.2009 23:28:59     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Michal (@)
Titulek: Re: Re: 110R je kopie vozu Simca 1200 S Coupé!
:) ano, to je opravdu zásadní a vše zpochybňující problém, že je odkaz nefunkční :) tak si jej zkopírujte myší a použijte klávesy Ctrl + C a následně do příkazového řádku vložte pomocí Ctrl + V :)
Ty materiály skutečně existují, je to sice již hodně let, co jsme se k nim dostali, ale pokusím se je znovu dohledat, snad to nebude problém. Následné naskenování a umístění na web bude hračka - nejste ani první ani poslední příznivec "erka" co tohle nerad slyší.
Tomu, že se o tom nepíše v původním článku, se nedivím, sám jsem pár článků napsal a snad ani nelze podchytit všechny informace a zajistit 100% kompletní podklady, zejména ty, které nejsou všeobecně známé.

      
Komentář ze dne: 02.09.2009 20:44:20     Reagovat
Autor: [Petr] - Petr Houška (houska@dobrovice.cz)
Titulek: Re: Re: Re: 110R je kopie vozu Simca 1200 S Coupé!
Moje domněnka o Vaší omezené schopnosti číst se koukám potvrzuje, neboť jsem nikde nenapsal, že nefunkční odkaz je zásadní a vše zpochybňující problém.

I přesto děkuji za lekci v oblasti používání klávesových zkratek. Avšak vězte, že to nefunguje ani tak. Ona se jaksi musí odstranit ta mezera mezi tečkou a htm ;-)

Ale zpět k podstatě věci: Jednak kupé 110 R vlastním čistě pro svoji osobní radost, jednak vím velmi dobře, za jakých okolností a z jakých pohnutek vznikalo a do třetice, i kdyby se někde objevily "zaručeně ověřené" materiály o tom, že je to kopie čehosi, nebo cokoli jiného, je mi to ve své podstatě úplně jedno a hodnotu, či půvab tohoto vozu to v mých očích nijak nesníží.

Takže nečekejte, že s Vámi zde budu polemizovat o tom, zda máte pravdu, či nikoli. Nejsem příznivcem těchto slovních přestřelek na skle. Nehledě na to, že tyto výkřiky do tmy od někoho, kdo nemá ani odvahu se pod svůj výplod podepsat a ohání se imaginárními důkazy svých projevů, mně spíš

        
Komentář ze dne: 02.09.2009 20:47:34     Reagovat
Autor: [Petr] - Petr Houška (houska@dobrovice.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: 110R je kopie vozu Simca 1200 S Coupé!
donutí k úsměvu. A znovu opakuji. Máte-li neodolatelnou potřebu jakýmkoli způsobem zpochybnit, či doplnit výše uvedený text článku, obraťte se na autory.


          
Komentář ze dne: 03.09.2009 08:40:44     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Michal (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: 110R je kopie vozu Simca 1200 S Coupé!
Díky za radu, pokusím se :) a rád si nechám vysvětlit pojem "půvab škody 110R" :-D :-D :-D Máte snad na mysli půvab a eleganci italských a francouzských sportovních vozů? Nebo půvab vozu plujícího po silnicích za tichého ševelení silného motoru? Nebo půvab v podobě ostrého projíždění zatáček vysokou rychlostí? Nebo snad půvab čišící z technického provedení tohoto "skvostu"? :-D Skutečně mě zajímá co vede člověka k tomu, aby si koupil eRko?

          
Komentář ze dne: 17.04.2013 10:33:22     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Integrale (integrale@centrum.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: 110R je kopie vozu Simca 1200 S Coupé!
O tom, že Š110R, stejně, jako její nástupkyně, byly vždy velmi výrazně ovlivněny italskými a francouzskými sportovními vozy snad nemá smysl nějak zpochybňovat. Je to velmi hloupé. Nešlo jen o výrobky Simcy, třeba zadní boční okna, karburátor a další díly mají základ ve Fiatu 850 Coupé, který byl významnou předlohou. Značky Simca a Fiat v té době hodně kooperovaly, například Fiat 850 má levotočivý motor právě proto, že jeho převodovka byla vyvíjena pro Simcu s předním pohonem, následně nebyla realizována a aby nepřišla nazmar, točí se motor F850 opačně, no...
Popírat postupy "učení se od nejlepších" je nesmysl, stejně kopírovali to dělali Japonci a rozebíráním Alf a Lancií se propracovali až k Lanceru Evo.
Fabia S2000 vznikla tak, že si Kopečtí najímali Punto S2000 a hlavně dlouhodobě různé verze P207 S2000 a učili se, učili se, učili se... a na základě toho vytvořili Fabii, která oba konkurenty překonává.
Entusiasmus je fajn, ale chce to zachovat si vedle srdce i zbytek mozkové kůry.
A proč se nekopírovaly i podvozky nebo motory? Ze dvou důvodů: jednak to nebylo potřeba, protože n.p. Mototechna věděl, že cokoli se vyrobí, se také prodá, ať tam je tříložiskový litinový OHV nebo šestnáctiventilový hliníkový DOHC turbomotor. proč si přidělávat starosti a plýtvat invencí? To dělali jen blázni... :-) Klobouk dolů před nimi...
za druhé to pro socialistické strojírenství byl problém. lepená okna? nemáme lepidlo a na dovoz nemáme devizové Koruny. Tvarované výplně? Nemáme technologii a na nákup nejsou devizy. Vyvrtat do zadního bočního okénka dírku? Nemožné, nemáme stroj, který se trefí, vždyť je to sklo prohnuté!
Dneska je to všechno směšné, ale kdybyste tušili, jaké boje museli konstruktéři a zaměstnanci TPV (technická příprava výroby) v Kvasinách svádět s politickými představiteli, tak byste pochopili, jak těžké a složité to měli. A zbytečně, dělali si ve stranických organizacích nepřátele jen proto, že měli nějakou řemeslnou čest. A i když se Vám z dnešního pohledu možná zdá, že šlo jít mnohem dál, tak vězte, že nešlo. Ono tehdy to erko tak, jak vypadá, prostě vyrobit nešlo. A že se to povedlo, je výsledkem osobních zásluh několika konkrétních lidí, kteří svoji práci chápali jako věčný boj s větrnými mlýny.

  
Komentář ze dne: 05.09.2009 18:07:48     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Standa Chmela (sch86@seznam.cz)
Titulek: Re: 110R je kopie vozu Simca 1200 S Coupé!
Ikdyby to byla pravda, a ono to tak docela vypadá a nahrává tomu i fakt, že ta simca měla taktéž motor i náhon vzadu, tak to ale neni nic zásadního. Tehdy se hlavně tady na východě děly i horší věci. Z legendy to nic jiného neudělá.
Koneckonců Simcy se dohromady vyrobilo jen 14 tisíc, zato východňárského eRka víc než 3x víc..


Komentář ze dne: 01.09.2009 22:26:52     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jarda.R (Jarda.R@seznam.cz)
Titulek:
Jistá podoba tu je, ale erko z této simky kromě pár podobných tvarů nemá nic, jelikož je většina komponentů schodná s kilem.

  
Komentář ze dne: 01.09.2009 23:36:02     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Michal (@)
Titulek: Re:
Tak samozřejmě, jak bylo v té době zvykem, soudruzi zasáhli a nedovolili vývoj ničeho, co by bylo lepší než sovětská produkce. Takže jde spíš o to, že konstruktéři nabrali inspiraci a následně přišla studená sprcha v nařízení použití co nejvíce částí ze š100, čímž se z dobrého úmyslu stala v podstatě tragédie :(

    
Komentář ze dne: 02.09.2009 22:50:37     Reagovat
Autor: [Marty110r] - David Böhm (DVD76@seznam.cz)
Titulek: Re: Re:
Pane Michale,nějak zcela nechápu,o co Vám konkrétně jde? Mám takový dojem,že se zde pokoušíte vyvolat rozruch a strhnout na sebe pozornost,neboť Vaše povýšená kultura projevu a ohánění se nepodloženými fakty z Vás arakorát dělá,nezlobte se,troubu.
Připustím-li,že ikdyby to byla pravda,tak dnes po čtyřiceti letech od vzniku konceptu Š110R a její celosvětové popularitě navíc notně ověnčené sportovními úspěchy jejích derivátů,jak na poli rallyovém tak i okruhovém,jí to neubere na popularitě,kráse ani hodnotě.Takže asi nebudu první ani poslední eRkař,kterého by Vaše tvrzení nějak zaujalo.

      
Komentář ze dne: 03.09.2009 08:26:45     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Michal (@)
Titulek: Re: Re: Re:
Šlo mi hlavně o to, aby jste se tady dozvěděli skutečnou pravdu. Důkazy dodám, to se nebojte, akorát to není otázka dnů, tak vydržte.
A co se týče 110R, spíš bych to definoval tak, že to bylo jediné auto, které vzdáleně připomínalo coupé, které se v ČSSR vyrábělo (když pominu totální odpad Garde/Rapid), stejně jako jediné cabrio Š Felicia, což je skutečným důvodem, proč k těmto, jinak velmi podprůměrným autům, někteří lidé v ČR tak vzhlížejí. Sportovní úspěchy měla verze, která neměla se sériovou produkcí absolutně nic společného, takže to nejsou úspěchy 110R, která sama o sobě má bídné jízdní vlastnosti a výkony, ale jedinečného sportovního speciálu, tak si nelžete do kapsy.
Na svojí dobu bylo eRko, stejně jako Felicia, absolutní podprůměr a ve finále ani jeho vzhled nebyl nic víc, než jen kopie Bertoneho Simky 1200 S. Taková je pravda ať se Vám to líbí nebo ne a když to zamlčují v publikovaných článcích, tak je potřeba tuto pravdu šířit jiným způsobem.

        
Komentář ze dne: 03.09.2009 12:42:07     Reagovat
Autor: [] - Martin Sulc (martysulc@seznam.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re:
Vážení přátelé, příznivci i odpůrci s110r :-)

Debata se rozrůstá, tak musím i já reagovat a nějak to uzavřít.

Jako seriozní badatel musím Michalovi poděkovat za nové informace a prosím až bude mít k dispozici zmíněné dokumenty, aby byl tak laskav a kontaktoval mě - to myslím naprosto vážně.

Věřím, že je možné, že škoda skutečně koupila vůz Simca 1200s, řekněme pro studijní účely, ale naprosto nemůžu souhlasit s tím, že š110r je její kopie. Protože kdyby to byla KOPIE tak je na ní něco SHODNÉHO - ale podle Michalova porovnání obou vozů je eRko podřadné jak co do vzhledu i výkonu. Pokud jí opravdu koupilo z tohoto důvodu, byly to naprosto trestuhodně vyhozené devizové prostředky, jelikož se na kopírování viditelně něco nepovedlo.

Vzhledově se s110r podobá simce 1200S asi stejně jako Porshe 911 - porovnávání s Porshe dávám přednost.
Objektivně přiznávám, že konstruktéři ze simky okopírovali šikmé proužky na dveřních tapecírech.
Prostě je to Coupe poplatné době vzniku, takže

          
Komentář ze dne: 03.09.2009 12:43:20     Reagovat
Autor: [] - Martin Sulc (martysulc@seznam.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re:
se podobá ostatním vozům Coupé.

To, že není zrovna výkonostní ani technologická špička je nám všem jasné, ale vzhledově je pro nás nejhezčí.

Psát na web příznivců čehokoli - od Trabantů po K. Gotta, že objekt jejich obdivu je v podstatě absolutní bídný podprůměr je, ale mírně řečeno čirá provokace, protože je jasné jak budou místní reagovat.

Pokud má ale Michal potřebu šířit slovo poznání mezi majitele vozu š110r, doporučuji přejít na družební web www.skoda110r.CZ kde je mnohem větší návštěvnost - tím pádem větší počet čtenářů. A také je tam možnost vkládání obrázků.

Vytvořil jsem tam nové téma v diskusi :

http://www.skoda110r.cz/forum.php?thread=6777

Ne, že bych nebyl rád, že mi tato debata zvyšuje návštěvnost mých stránek, ale protože tuším jak to skončí, mám potřebu ukončit to dřív, než se to zvrhne k nějakým invektivám.

Díky všem za zájem o š110r ať už jakýkoliv :-)

    
Komentář ze dne: 17.04.2013 10:47:42     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Integrale (integrale@centrum.cz)
Titulek: Re: Re:
Důkazy nepředložíte, poněvadž nemůžete žádné mít. NIKDY NEPLATILO, ŽE DOMÁCÍ PRODUKCE NESMÍ BÝT LEPŠÍ NEŽ SOVĚTSKÁ! NIKDY ŽÁDNÝ VŮZ NÁM SSSR V RÁMCI RVHP NEZAKÁZAL VYRÁBĚT! TO JSOU JEN URBAN LEGEND, NA NICHŽ NENÍ ZBLA PRAVDY!!!
Proč si myslíte, že Togliatti kompletně stavěli Taloši? Protože v celé, socialistickém bloku NIKDO neuměl takovou fabriku zrealizovat. Socialistické strojírenství bylo desetiletí za tím kapitalistickým, a tak chtěl-li někdo něco udělat soudobé, musel to prostě na Západě koupit.
Udělat tvarované výplně, lepená skla nebo dokonce odlít šestnáctiventilovou hlavu bylo nad síly československého průmyslu. Uvědomte si, že jedničkou bylo těžké strojírentví, vysoké pece jely naplno a byly zcela jiné priority, než nějaká sportovní autíčka pro vyvolené. Vyvolení si v Tuzexu koupili Alfu Romeo, méně vyvolení Fiata Coupé a plebs byl rád, když za celoživotní úspory přišel na řadu pro nákup Š110L. Ať ta auta vyrobili ve Škodovce jakákoli, 100 % se jich prodalo. Proč by měly mít super podvozek, když jezduily po rozbitých silnicích a super motory, když se prodaly i s tím litinovým tříložiskovým OHV?
Jestli věříte nějakým zkazkám o sovětských nepřátelích pokrokového československého strojírenství, jste blázen, který vůbec nepochopil tehdejší dobu!

Komentář ze dne: 03.09.2009 12:30:33     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Stanley
Titulek:
Pane Michale, jsem rad, ze vite, co je pro me nejlepsi. Jsem totiz jedinec bez vlastniho usudku a obcas mam problemy si rano po toalete utrit ...

A kdyz ctu Vase radky, mam koutky nahoru.

A popravde, s Vasimi nazory, Vasi osobni prezentaci a "zarucene duveryhodnymi informacemi" si s radosti tu ... vytru :-) A s potesenim :-)

Ono v pripade vyvoje Skody 110r slo o kombinaci mnoha faktoru, samozrejme slo i o kompromisy (tak to uz v zivote byva), ale tvrdit to, co tvrdite Vy, je opravdu akorat tak k vytreni te casti meho tela, kam Vas rad poslu :-)

Komentář ze dne: 03.09.2009 15:27:31     Reagovat
Autor: neregistrovaný - S.D.Gotrek (@)
Titulek:
Vážený Michale, jsem dojat jaké úsilí věnujete našemu osvícení "skutečnou pravdou", ale nemrhejte svými silami. Jsme banda pochybných nevzdělatelných individuí s neléčitelnou nákloností k tomuto vozu. Myslím, že nejlépe bude pokud půjdete oblažit svou přítomností jinou diskuzi.

K moudrům kterými jste nás oblažil (slíbené dokumenty v to nepočítejte) by mě zajímalo jak definujete "coupé" když ho 110R vzdáleně připomíná. To že je 110R kopie Bertoneho Simky 1200S je asi stejně pravděpodobné jako že to je kopie jakéhokoliv jiného coupé té doby. Zajímalo by mně kolik by jste našel na obou vozech shodných technických řešení.

  
Komentář ze dne: 03.09.2009 16:22:54     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kloggie (@)
Titulek: Re:
Ale prosimtě nelži si do kapsy, to musíš přece vědět jaký pekáče renovujeme a neradi slyšíme kritiku, nemáme žádnej nadhled a jsme zaujatí magoři, kteří ještě neprozřeli!! Musíme tady Michala následovat, je to náš vůdce! Haleluja, amen, harekrišna kráva je můj bratr! Musíme si v garážích ležíce pod autem opakovat mantru, škoda 110R je kopie Simky, haleluja, všechny škodovky jsou brak, haleluja, felda kábro je hnusná, haleluja, elvis žije, HALELUJA HARE HARE!!!!!

P.S.: Marty jestli chceš tak to smaž;)

Komentář ze dne: 29.01.2010 17:55:30     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Tichý (tichy.pe@seznam.cz)
Titulek:
Sedadla Erka (první provedení bez opěrek hlav) jsou zase k nerozeznání od sedadel z Fiata 850 Sport. Stejně tak kulaté otočné výdechy topení na palubovce pocházejí z fiatů druhé poloviny šedesátých let. Škodovka i tehdejší ÚVMV (Ústav pro výzkum motorových vozidel) průběžně nakupovaly západní auta pro porovnávací testy a "nechávaly se inspirovat". V Praze jezdil např. ručně vyrobený prototyp, nebo spíš studie, prapůvodního Favorita, který měl veškeré detaily (světlomety, kliky, přístroje) z Fiata 128. To, že škodovky nesnesly srovnání se západní konkurencí je fakt, který ale v tobě totálního nedostatku aut, kdy na auta byly několikaleté pořadníky a dávaly se úplatky za přednostní vyřízení, nikoho z tuzemských zákazníků nezajímal. Dnes je to nostalgie, připomínka dobového koloritu z mládí, a nemá to cenu řešit. Stejně je to malý zázrak, že vůbec něco takového vzniklo v době, kdy zákazníci mohli škodovce ruce utrhat za cokoliv, co vyprodukovala.Za cenu téměř 80 tisíc Kčs (což byl téměř dvojnásobek ceny základní Š 100) bylo Erko řadovým zákazníkům naprosto nedostupné. Až u posledních ročníků výroby, kdy se už souběžně vyráběla řada 105/120, klesla cena na přibližně na 65 tisíc Kč.

Komentář ze dne: 05.12.2010 14:23:52     Reagovat
Autor: neregistrovaný - tom (toman.prochazka@seznam.cz)
Titulek: pěkný vůz zvenku
Měl jsem vůz Škoda 110R bohužel na něho vzpomínám jako na krasavce zvenku, ale jízdní vlastnosti a celá funkčnost vozu je na datum výroby otřesná. Byla a je to ostuda automobilky Škoda mnoho závad: neskutečný problém startování, relé, spojka, brzdové hadičky, benzinové hadičky, ovladače pod volantem, zavírání všeho.... každá závada mi dodnes nahání hrůzu jezdit ve Škodovce byl to děs. Škodovka by se měla za ty hrůzy omluvit zákazníkům.....na druhé straně byl to nejlepší vůz pro servis a mechaniky bylo pořád co dělat.

  
Komentář ze dne: 07.12.2010 11:34:27     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (mink@seznam.cz)
Titulek: Re: pěkný vůz zvenku
myslím, že to nebylo autem, ale rukama a následující odkaz mluví sám za sebe:
http://www.skoda110r.com/archiv/clanky%20z% 20tisku/Netherland_Skoda_club_10_2010/Netherland_B 6.jpg

  
Komentář ze dne: 17.04.2013 11:10:26     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Integrale (integrale@centrum.cz)
Titulek: Re: pěkný vůz zvenku
Tehdy platilo, co kus, to originál. Pokud jste dostal to auto, které stálo vzadu za fabrikou na panelech u trati, nejlépe v zimě, protože se čekalo na to či ono, měl jste prostě smůlu.
Na druhou stranu Vám prozradím, že exportní Rapidy měly na štítku nikoli Made in Czechoslovakia, ale Made in Kvasiny. Bylo to proto, že zákazníci v GB, Kanadě a dalších zemích neměli o československých výrobcích vysoké mínění (a oprávněně), ale AZNP Kvasiny měly u "pacientů" vysoký kvalitativní kredit, převyšující tehdejší Československý standard. Také je pravda, že ta auta byla nadstandardní a v ČSSR nebyla v nabídce; stříkaná laky ICI, s elektrony Speedline, karburátory Pierburg a hustě nesocialistickou výbavou z německých látek. Ve srovnání s Rapidem z BAZu, který uměl shořet ještě v autosalonu Mototechny, to bylo kvalitativně o několik tříd jinde.

Komentář ze dne: 16.12.2010 12:55:47     Reagovat
Autor: neregistrovaný - jiritru (@)
Titulek: měl jsem Š 110R
Mělm jsem také Š 110R od 1973 do 1981 a užil jsem si s ním jak radosti, tak strasti. Ale v žádném případě si nemyslím, že by se měla Škoda někomu za cokoliv omlouvat. Většina vozů tehdejší východní provenience na tom byla daleko hůře. Měl jsem i jiné vozy, ale erko je erko!
Jsem přesvědčen, že můj předpisatel, který na erko žehrá, mu vlastně nikdy nerozuměl.Buď nechtěl, nebo neuměl.

Komentář ze dne: 09.06.2011 17:44:18     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Zdenek (Hrabec1980@seznam.cz)
Titulek: škoda 110r cabrio
Dobrý den rád bych se zeptal zda je možné někde najít foto tohohle krasavce

Komentář ze dne: 02.02.2014 21:23:12     Reagovat
Autor: neregistrovaný - aerostanislav (aerostanislav@.cz)
Titulek: ročník 81
Vážení přátelé ERkaři.
Jsem majitelem erka z r. výroby1980,koupil jsem jej v
dubnu1981.Ještě za tu nejvyšší cenu 79 900.(za pomoci
půjčky)Když jsem jej v mototechně uviděl okamžitě jsem
se zamiloval do té nádherné modré safírové.Vté době
byly vychvalovány barvy neatraktývni(olivová, zelená)
Bylo na 13" kách,vyhřív. z .okno karb.EDESER a tím malá
spotřeba.Jezdil jsem s ním 18let.Najeto220 tis.km.Od r.1999 je v depsitu a čeká na renovaci.Dík za tyto stránky,našel jsem je náhodou při hledání č.rozdělovače
-204.38. Díky.

( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 116 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.